środa, 30 października 2013

Tyle wiemy o Indiach na ile nas sprawdzono...

Indie – państwo w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego, gdzie 2/3 terytorium leży na Półwyspie Indyjskim zajmuje obszar o pow. 3.29 mln km². Ponad 82% ludności to hinduiści. Resztę stanowi ludność innych wyznań: muzułmanie, chrześcijanie, sikhowie, buddyści. Język urzędowy to hindi którym posługuje się 18% ludności, językiem pomocniczym jest angielski, oprócz niego jest w użyciu ponad 1500 różnych języków i dialektów. Każdego roku Indie są odwiedzane przez około 3 mln turystów. Wśród poszukiwaczy przygód nie brakuje ludzi którzy swój przyjazd motywują poszukiwaniem własnej duchowości. Z czym nam kojarzą się Indie ? Bollywood, Matka Teresa z Kalkuty, a może z ubraniami które kupujemy w brytyjskim Primarku rzadko wiedząc że dobrą jakość można zawdzięczać sprawnej pracy dzieci i ich małych rączek. Wczorajszego dnia można było dotknąć Indii w Dąbrowie Górniczej dzięki  występowi pana Lucjana Wesołowskiego, grającego na wielu instrumentach, takich jak gitara, sitar, flety bambusowe, perkusja, djembe , etniczne instrumenty lutniowe z Azji i Afryki itd.  Komponuje on  różne rodzaje muzyki, jak np. muzyka relaksacyjna, medytacyjna, teatralna, piosenki itd. Ukazało się siedemnaście kaset lub płyt z jego muzyką w czterech krajach (Polska, Włochy, Węgry, USA).
W intrygujący świat Indii wprowadził nas również chorzowski Zespół Tańca Indyjskiego TALL najpierw w etudzie filmowo-muzycznej nagranej w Miejskim Muzeum Sztygarka. Grupa artystów działająca od 2004 roku pod okiem założycielki Sabiny Swety Sen, zespół rozwija swoje umiejętności w dziedzinie tańców indyjskich, które później wykorzystuje, tworząc barwne spektakle inspirowane muzyką Bollywood, indyjskimi tańcami klasycznymi czy bogatą kulturą folkową Bengalu oraz innych rejonów Indii. 
Podwieczorek uwieńczyła opowieść (przeplatana zdjęciami) Grzegorza Kuśpiela z wyprawy do Indii jaką odbyła grupa uczniów dąbrowskich szkół. 
Pozostaje oznaczyć Indie na mapie jako obszar który w swoim życiu trzeba zobaczyć i to nie raz a wiele razy czerpiąc nieprzebranie z bogactwa kulturowego i religijnego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz